راهنمای خرید چاقوی شکاری مناسب

مجله زیگوکمپ » راهنمای خرید و استفاده لوازم طبیعت ‌گردی » راهنمای خرید چاقوی شکاری مناسب
راهنمای خرید چاقوی شکاری مناسب
چاقوی شکاری

هر سفری و هر مقصدی وسایل و تجهیزات مخصوص به خود را می طلبد. تجهیزاتی که هر یک برای راحت تر کردن کار ما در سفر در لیستمان قرار گرفته اند. اما یکی از تجهیزاتی که تحت تاثیر نوع سفر و موارد این چنینی نیست، چاقوی شکاری است. چاقو شکاری یا به طور کلی انواع چاقو یکی از پرکاربرد ترین ابزار های سفر محسوب می شود. چاقو شکاری نیز مانند هر وسیله و ابزار دیگری انواع مختلفی دارد که پیش از خرید باید تک تک آن ها را بررسی کرد. به همین مقاله امروز مجله زیگوکمپ را به راهنمای خرید چاقوی شکاری اختصاص داده ایم.

 

چاقوی شکاری

 

 

انواع چاقوی شکاری

چاقو های شکاری یا Hunting knife باتوجه به کاربردی که دارند به چند دسته تقسیم می شوند. هر یک از این دسته ها مزایا و معایب خود را داشته و متقاضی باید باتوجه به نیاز و بودجه خود اقدام به خرید کند. با بررسی انواع چاقو و ویژگی های آن ها می توانید به راحتی گزینه مورد نظرتان را انتخاب کنیم.

 

انواع چاقو

 

 

چاقو شکاری جیبی / ضامن دار

چاقو های شکاری جیبی یکی از بهترین ایده هایی بود که برای تجهیزات سفر ارائه شدند. این چاقو ها به دلیل مزایا و کارایی فراوان توانستند خیلی زود میان گردشگران محبوب شوند. از جمله مزایای چاقو های جیبی می توان به سبک بودن، کم جا، پرکاربرد و … اشاره کرد. باتوجه به اینکه این چاقو ها اندازه کوچکتری نسبت به چاقو های ثابت دارند نباید انتظار چندانی به لحاظ قدرتی و استقامتی از آن ها داشت. ویژگی هایی از قبیل نوع تیغه، جنس دسته، ضامن چاقو و اندازه تیغه در خرید چاقو شکاری تاشو تاثیرگذار هستند.

 

چاقو ثابت

چاقو های با تیغ ثابت حرفه ای ترین نوع چاقو های شکاری هستند. این نوع چاقو ها استقامت و قدرت بیشتری داشته و برای کار های سخت تر استفاده می شوند. باتوجه به نوع، برند و کاربرد چاقو جنس تیغه های آن نیز متفاوت است. از دیگر مزایای چاقو های تیغه ثابت پروسه راحت تمیز کردن آن ها است. توجه داشته باشید که این چاقو ها سنگین تر بوده و فضای بیشتری را اشغال می کنند. همچنین باید حتما برای چاقو غلاف تهیه کنید.

 

چاقو شکاری چندکاره

چاقو های چندکاره به صرفه ترین نوع چاقو ها هستند و چندین قابلیت را یکجا دارند. برای مثال ابزار هایی مانند: قیچی، انبردست، دربازکن و … را در خود جای داده اند. البته نباید این موضوع را فراموش کرد که باتوجه به اندازه این نوع چاقو های شکاری نباید انتظار مقاومت و استقامت زیادی از آن ها داشت. شما می توانید از این نوع چاقو حتی به غیر از مواقع سفر استفاده کرده و مشکلات پیش پاافتاده را حل کنید.

 

چاقو سرسوزنی

این مدل چاقو ها خاص تر بوده و کمتر گردشگری را با این دست چاقو ها می بینید. چراکه به خاطر کاربردی که دارند انتخاب خاص تری محسوب می شوند. همانطور که از اسم آن پیداست شکل و شمایل چاقو شبیه یک سوزن بزرگ بوده و برای پرتاب کردن و سوراخ مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بررسی اجزای چاقو

بعد از چهار دسته بندی نامبرده شده، چاقو ها بر اساس نوع تیغه خود تقسیم بندی می شوند. تیغه ها نیز بر اساس طراحی و جنس به کاربرده شده در آن ها در گروه های مختلف قرار می گیرند. لازم به ذکر است که هر یک از اجزای چاقوی شکاری جداگانه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و دسته بندی های متفاوتی دارند.

 

جنس تیغه

چندین نوع آلیاژ و فلز در ساخت تیغه ی چاقو ها استفاده می شود. از جمله این مواد می توان به کربن، فولاد سخت، فولاد نرم، آلومینیوم، تیتانیوم و وانادیوم اشاره کرد. پرکاربرد ترین و دم دستی ترین جنسی که استفاده می شود فولاد است. فولاد سخت مقاومت بالایی داشته و در عین حال سخت تیز می شود. در عوض فولاد نرم وزن کمتری داشته و به راحتی تیز می شوند. تیغه های از جنس تیتانیوم نوع مرغوبی محسوب می شوند و زیباتر هستند. همچنین مقاومت خوبی داشته و ضد زنگ هستند ولی خوب چندان تیز محسوب نمی شوند.

بهترین تیغه برای چاقوی شکاری فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم است. چراکه این تیغه ها مقاومت بالایی داشته و تیغه های تیزی هستند. البته توجه داشته باشید که در برخی از آن ها کربن نیز استفاده شده است. کربن به خودی خود مشکلی ندارد ولی اگر به مقدار زیاد در آلیاژ تیغه باشد، مقاومت چاقو کمتر می شود. در آخر یک تیغه مناسب باید سبک، تیز، مقاوم و ضد زنگ باشد.

 

انواع تیغه

تیغه های چاقو های مخصوص سفر به 5 دسته تقسیم می شوند. این 5 دسته عبارتند از: تیغه قطره ای، تیغه خنجری، تیغه تانتو، تیغه سوزنی و تیغه سانتاکو. تیغه های قطره ای معمول ترین نوع چاقو ها هستند. این تیغه ها شبیه چاقو های معمولی بوده و به شکل اشک یا قطره هستند. این نوع تیغه در انواع سایز های چاقو ها استفاده شده و برای بریدن ( نه به صورت مستقیم و عمود ) مناسب هستند.

نوع بعدی تیغه خنجری بوده که تا حدودی شبیه تیغه قطره ای است. با این تفاوت که لبه پایینی صاف تر و لبه ی بالایی انحنای بیشتری دارد. این مدل تیغه بیشتر کاربرد نظامی دارد. به دلیل نوع تیغه می تواند مانند ساطور عمل کند و احتیاجی به کشیدن ( بریدن ) ندارد. اگر سایز این نوع تیغه افزایش یابد مقاومت آن کاهش پیدا می کند. مورد بعدی که در چاقوی شکاری استفاده می شود، تیغه سنگین و مقاوم تانتو است. این تیغه که شکل و شمایلی هندسی دارد نسبت به فشار و ضربه مقاوم بوده و مناسب برای بریدن اجسام سخت است.

تیغه سوزنی همانطور که از اسمش پیداست تیغه ای نوک تیز بوده که معمولا برای پرتاب کردن و فرو کردن در جسمی استفاده می شود. در گذشته از این نوع تیغه برای سر نیزه و شکار استفاده می کردند. مورد آخر سانتاکو بوده که مانند ساطور است و هنگام ضربه، شی مورد نظر را می برد. البته ناگفته نماند که هر روز چاقو ها و تیغه های تازه تری با ترکیب مدل های مذکور روانه بازار شده و کاربرد های گوناگونی را تحت پوشش قرار می دهند.

 

انواع تیغه

 

 

جنس دسته

چاقو های شکاری با دسته های مختلفی به بازار عرضه می شوند. این دسته ها باتوجه به قیمت تعیین شده و نوع کاربرد چاقو تغییر می کنند. در حال حاضر انواع مختلف دسته های چوبی، پلاستیکی، فولادی، آلومینیومی، لاستیکی و یا ترکیبی در بازار یافت می شوند. دسته ی چاقو یکی از مهم ترین بخش های این وسیله محسوب می شود. دسته چاقوی شکاری باید ارگونومی، خوش دست و محکم باشد. هنگام خرید توجه داشته باشید که تیغه و دسته به خوبی چفت یکدیگر باشند و بیرون زدگی پرچ یا پیچ نداشته باشد. همچنین جنس دسته باید به گونه ای باشد که از دست لیز نخورد.

 

جمع بندی

مهم ترین بخش خرید چاقوی شکاری بررسی نیاز خودتان است. پیش از هر کاری سفر های پیش رو و خواسته هایتان از چاقو را مورد بررسی قرار دهید. همچنین سعی کنید چاقوی با کیفیتی تهیه کنید. چراکه ممکن است با خرید چاقوی نامرغوب و قرار گرفتن در موقعیتی حاد شرمنده خود و همسفرانتان شوید.

https://mag.zigocamp.com/post/2236
1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *