راهنمای خرید و استفاده لوازم طبیعت ‌گردی

چگونه بهترین کوله پشتی را برای کوهنوردی انتخاب کنیم؟

یکی از مهم‌ترین تجهیزات هر طبیعت‌گرد و کوه‌نورد کوله پشتی است که نقشی مهم در سفر او بازی می‌کند. نداشتن یک کوله پشتی درست و حسابی علاوه بر تلخ کردن سفر شما، می‌تواند به بدنتان نیز آسیب زیادی وارد کند. در این مقاله زیگوکمپ به سراغ راهنمای انتخاب یک کوله پشتی مناسب رفتیم.

اصول اولیه انتخاب کوله پشتی کوهنوردی

درست مانند کوله پشتی‌ معمولی، کوله پشتی کوهنوردی نیز، با توجه به نوع صعود و بزرگ بودن آن انتخاب می‌شود. سوالی که اکثر کوه‌نوردان از خود می‌پرسند این است که چه فرقی بین کوله پشتی‌هایی که هر روز در خیابان می‌بینیم و کوله پشتی‌های فنی و مخصوص کوهپیمایی وجود دارد؟

جواب سوال نسبت به نوع صعود‌هایی که دارید ‌می‌تواند بسیار متفاوت باشد اما در اینجا به چند مورد اساسی در انتخاب کوله پشتی اشاره ‌می‌کنیم.

مدت زمان صعود

قاعدتا در صعود‌هایی که تمام روز را در آن، مشغول به کوه‌پیمایی هستید، نسبت به صعود‌های ساده دو ساعته، کوله پشتی فنی و بهتری را طلب می‌کند. در نظر گرفتن مدت زمان پیمایش، در انتخاب بهترین کوله بسیار ثاثیرگذار است.

آب و هوا

درست مانند کوله پشتی‌های دیگر ، در این رابطه نیز باید شرایط جوی و آب هوا را مورد بررسی قرار کنید. آیا شرایط جوی، سرد و برفی است یا گرم و مرطوب؟ بسیاری از این کوله پشتی‌ها نسبت به آب و هواهای مختلف، امکانات منحصر به فردی دارند.

برای هوای گرم و مرطوب به دنبال کیفی باشید که جریان هوا را از پشت کمر شما انتقال دهد، زیرا معمولا کیف‌های معمولی در این آب و هوا باعث گرم شدن و تعرق ناحیه پشتی و کمر انسان ‌می‌شوند و در نتیجه خراش و ساییدگی بوجود ‌می‌آید.

برای هوای سرد و بارانی، باید دنبال کوله پشتی باشید که از پارچه ضد آب تهیه شده باشد و یا پوششی مخصوص بارندگی داشته باشد. حتما قبل از صعود وضعیت آب و هوای قله مورد نظرتان را چک کنید.

راهنمای خرید کوله پشتی

فعالیت‌هایی که در طول صعود خود دارید

برای بعضی‌ها، کوهپیمایی‌های یک روزه در طبیعت، شامل کوهنوردی، دوچرخه سواری در کوهستان، دویدن در مسیر و حتی گشت و گذار در دهات‌ها و روستاهای پشتی نیز ‌می‌شود . پس تجهیزاتی مثل یک کمربند، قسمت‌هایی که بتوان تجهیزات بیشتری را با بند کوله پشتی اضافه کرد، جیب‌ها و کوله پشتی‌های همراه با اسکلت بسیار مفید واقع ‌می‌شوند

به چه سایزی از کوله پشتی نیاز دارید؟

یک کوله پشتی معمولی کمتر از ۴۰ لیتر حجم دارد . با این حال، این حجم ‌می‌تواند نسبت به فعالیت شما متفاوت باشد. در اینجا به سایز‌های مختلف کوله و فعالیت‌های مرتبط با هر یک از آن ها توضیحاتی داده شده است.

  • ·         ۱۰ لیتر یا کمتر = مسیر‌های کوتاه و در نور خورشید، دویدن، دوچرخه سواری جاده‌ای
  • ·         ۱۱ تا ۲۰ لیتر = دوچرخه سواری در کوهستان، مسیر‌های کوهپیمایی طولانی تر، دویدن
  • ·         ۲۱ تا ۳۵ لیتر = مسیرهای بلند و ناهموار، کوه‌نوردی
  • ·         ۳۶ تا ۵۰ لیتر = هر فعالیتی که شامل تجهیزات بیشتر مانند صخره نوردی و یا فضاهای بیشتری برای لباس و غذا و آب باشد.

توجه داشته باشید که اگر تجهیزات و یا پوشش‌های اضافه با خود حمل ‌نمی‌کنید، به کوله پشتی بزرگتری احتیاج ندارید. یک کوله پشتی با ظرفیت پایین‌تر، به اندازه ای سبک و فشرده است که به هیچ عنوان کمر شما را خسته نمی‌کند و علاوه بر این ممکن است با ویژگی‌هایی عرضه شود که خیالتان را هم از نظر حجم و فضای بیشتر راحت کند.

یک کوله پشتی از چه نظری باید برای ما مناسب باشد؟

برخلاف کوله پشتی‌های معمولی ، کوله پشتی‌های کوهنوردی آنقدرها هم گسترده و مخصوص به جنس خاص نمی‌باشند. اگرچه تعدادی از آن‌ها برای زنان و کودکان طراحی شده‌اند، اما بیشتر آن‌ها برای هر دو جنس ‌می‌باشند و از ویژگی‌های نظیر بند قابل تنظیم برای قرارگیری کوله روی نیم تنه، برخوردارند.

نکته کلیدی، همین نیم تنه است. بعضی از افراد قد بلند دارای نیم تنه کوتاه هستند و بعضی از افراد کوتاه قد بالعکس. توجه داشته باشید تناسب اندازه کوله پشتی به درازای نیم تنه‌ی ما بر‌می‌گردد نه قد کل بدن.

بعضی از برندها سایز‌های کوچک، معمولی و بزرگ دارند اما در کل نسبت به هم متفاوت هستند. بهتر است قبل از خرید یک کوله کوهنوردی، حتما آن را به تن کنید تا مطمئن شوید زمانی که آن را با تجهیزات ضروری کوه‌نوردی پر می‌کنید، به کمر شما فشار و خراش وارد نکند.

در ابتدا زمانی که کوله پشتی را به تن ‌می‌کنید، کمربند کوله باید مقداری بالاتر از باسن شما قرار بگیرد. کمربند را محکم کنید تا بسته شود. سپس باید بند‌هایی که روی دوش بسته می‌شوند را محکم کنید. اگر میان شانه‌های شما و بند‌های کوله، شکافی وجود داشت، نیم تنه‌ی کوله برای شما بسیار بلند است. اگر بندهای کوله پشتی، کمر شما را ناراحت می‌کند و احساس خستگی می‌کنید، نیم تنه‌ی کوله پشتی برای شما بسیار کوتاه است، پس باید سایز خود را بالاتر ببرید.

کوله پشتی‌های کوه‌نوردی بانوان

فراموش نکنید که کوله پشتی‌ زنانه فقط در رنگ، نسبت به کوله‌ مردانه تفاوت ندارند! این کوله ها برای تناسب با آناتو‌می‌زنانه طراحی شده‌اند، به عنوان مثال بندها روی باسن اریب‌تر و بند‌های روی دوش نیز، نازک‌تر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *