یخدان؛ یخچالی کوچک در سفر

یخدان؛ یخچالی کوچک در سفر
راهنمای استفاده از یخدان

یخدان‌ یا سردکننده‌ یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزاری است که از فاسد شدن مواد غذایی در طول گردش یا مسافرت جلوگیری می‌کند. در این مقاله زیگوکمپ نکاتی را بیان کردیم که به استفاده بهتر از یخدان منجر می‌شود.

چرا در سفرها به یخدان نیاز داریم؟

یخدان یا سردکننده‌ مواد غذایی، وسیله‌ای است که نقش مهمی را در سالم نگه داشتن مواد غذایی و سرد نگه داشتن نوشیدنی‌های گوارا، ایفا می‌کند. مخصوصا اگر برای یک سفر چند روزه برنامه‌ریزی کرده‌اید و قصد دارید خودتان در طول سفر غذا درست کنید.

بدیهی است که این ابزار ارزشمند، زمانی کارایی مناسب و لازم را خواهد داشت که مصرف کننده آن، بتواند به خوبی از آن استفاده کرده و آن را به گونه‌ای مناسب آماده کند. در غیر این صورت، زمانی که شما نتوانید آن را به طور صحیح ساماندهی کنید، قطعا با صحنه‌ای ناخوشایند رو به رو خواهید شد و آن هم، مواد غذایی است که به طور ناراحت کننده‌ای خراب شده و قابل استفاده نیست. از همه بدتر اینکه هزینه و پولی که برای تهیه‌ی آن‌ها پرداخت کردید نیز از دست رفته است.

یخدان در کمپینگ

رعایت برخی نکات به سر ماندن موادغذایی و نوشیدنی‌ها در طول گردش کمک بسیار خواهند کرد:

سرد کردن یخدان‌ شب قبل از سفر

یک یخدان باعث می‌شود که یخ‌ها برای مدت طولانی‌تری از ذوب شدن در امان بمانند. بنابراین بهتر است که پیش از قرار دادن مواد غذایی و نوشیدنی‌ها داخل سردکننده، آن را یک شبانه روز سرد کنید. برای این امر اگر فریزر در اختیار دارید می‌توانید یخدان را در کل شب داخل آن قرار دهید.

در صورت نبودن فریزر، پیشنهاد می‌کنیم که یخدان را داخل ایوان و بیرون از محیط خانه قرار دهید. اگر در منزل خود ایوان ندارید، بهترین کار این است که یخدان را در سردترین قسمت خانه قرار دهید.

منجمد کردن (فریز کردن ) نوشیدنی‌ها و مواد غذایی

اگر برنامه‌ریزی کرده‌اید که در روز دوم یا سوم سفر، غذاهای گوشتی مانند کباب را تهیه کنید، بهتر است پیش از سفر آن‌ها را منجمد کرده و سپس داخل یخدان قرار دهید. به این ترتیب یخ آن‌ها به آرامی و با گذشت زمان در طول سفر آب خواهد شد و می‌توان از آن‌ها در روز مقرر و بدون اینکه فاسد شوند، استفاده کرد.

همچنین این ترفند برای آب و سایر نوشیدنی‌های بدون گاز نیز بسیار مناسب خواهد بود. قرار دادن بطری‌های حاوی نوشیدنی‌ و منجمد کردن آن‌ها پیش از سفر، خود به خنک ماندن آن‌ها در طول مسافرت، کمک خواهد کرد. در واقع با یک تیر دو نشان زده‌اید. هم نوشیدنی‌های خنک خواهید داشت، هم در هزینه‌های سفر صرفه‌جویی خواهید کرد؛ چرا که دیگر نیازی نیست، از فروشگاه یا مغازه‌هایی که در مسیر قرار دارند، خرید کنید.

به جای قالب‌های بزرگ یخ از تکه‌های کوچک یخ استفاده کنید

یخ‌ها، یکی دیگر از موادی است که داشتن آن‌ها در طول سفر، لازم است؛ اما نمی‌توان مدت زیادی از ذوب شدن آن‌ها جلوگیری کرد و آن‌ها را برای زمان بیشتری در اختیار داشت. این در حالی است که می‌توان با راهکاری ساده، مدت زمان بیشتری از حضور یخ‌ها بهره برد. استفاده از تکه‌های کوچک یخ به جای استفاده از قالب‌های بزرگ، راهکاری مناسب است که می‌توان برای جلوگیری از ذوب شدن زود هنگام یخ‌ها به کار برد.

شما می‌توانید از تکه‌های یخی که با استفاده از لیوان یا ظرف دیگر در فریزر منزل پیش از سفر آماده کرده‌اید استفاده کنید که بهتر از قالب یخ‌های بزرگ است؛ چرا که برای خرد کردن آن‌ها به ابزاری چون چکش یا وسایل دیگر نیاز پیدا خواهید کرد. اما باید تعداد زیادی تکه یخ همراه خود داشته باشید تا زود آب نشود.

تخلیه آب یخدان‌ها در سفرهای طولانی

یکی دیگر از نکاتی که باید در سفرهای طولانی (بیش از یک هفته) به آن توجه کرد، خالی کردن آب یخدان‌ها در طول روز است. البته اگر در سفرهای کوتاه مدت به سر می‌برید، این کار را انجام ندهید. در این صورت می‌توانید از سرمای آن برای خنک نگه‌داشتن نوشیدنی‌ها استفاده کنید.

ولی در سفرهای طولانی، تخلیه کردن آب‌ درون یخدان‌ مسافرتی برای جلوگیری از ذوب شدن زود هنگام یخ‌های داخل آن، ضروری است. بنابراین اگر شما می‌خواهید در مدتی که در سفر به سر می‌برید، همچنان یخ‌ها را حفظ کنید، بهتر است که روزی چند مرتبه آب درون یخدان‌ را خالی کنید.

یخدان در سفر
بسته‌بندی کردن مواد غذایی داخل یخدان در چند طبقه 

یکی دیگر از روش‌هایی که علاوه بر خنک ماندن مواد غذایی باعث جلوگیری از جابه‌جا شدن، به هم ریختگی و از همه مهم‌تر مانع از خیس شدن مواد غذایی می‌شود، بسته‌بندی مواد به صورت چند لایه درون یخدان‌ است. به عنوان مثال بهتر است که ابتدا قالب‌های یخ را در ته یخدان قرار دهید. سپس روی آن‌ها را با یک ورقه‌ی نازک از مقوا یا جعبه‌های شیر بپوشانید. با این روش، از لیز خوردن و جابه‌جا شدن مواد غذایی جلوگیری خواهید کرد.

در بسته‌بندی مواد غذایی دقت کنید

گاهی اوقات ممکن است هنگام باز کردن درب یخدان برای برداشتن بسته‌ غذایی مورد نظر، با صحنه‌ای ناخوشایند و ناراحت کننده روبرو شوید. مثلا شما درون یخدان دنبال برداشتن یک بسته از نان صبحانه هستید، اما زمانی که آن را پیدا می‌کنید با یک تکه نان خیس شده روبرو می‌شوید. یا می‌خواهید پوره‌ای را که پیش‌تر برای سفر آماده کرده بودید، بردارید و میل کنید. ناگهان با ظرفی از غذای خیس مواجه می‌شوید.

این به این دلیل است که هنگام بسته‌بندی کردن آن‌ها دقت لازم را به کار نبرده‌اید. یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از این پیشامد، قرار دادن مواد غذایی درون پلاستیک یا کیسه‌های فریزر مخصوص بسته‌بندی آن‌ها است. همچنین باید به خوبی درب آن‌ها را محکم و سفت کنید تا از نفوذ یا خروج مواد غذایی دیگر، آب و دیگر نوشیدنی‌های موجود داخل یخدان پیشگیری شود.

ضمنا می‌توان سبزیجات خوراکی خود را قبل از قرار دادن داخل کیسه‌ی مخصوص سبزی، درون دستمال کاغذی مرطوب بپیچید تا از تازه ماندن و خراب نشدن آن‌ها جلوگیری کنید.

https://mag.zigocamp.com/post/613
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *