بهترین رستوران‌ های دنیا در سال 2021

مجله زیگوکمپ » راهنمای سفر و طبیعت گردی » بهترین رستوران‌ های دنیا در سال 2021
بهترین رستوران‌ های دنیا در سال 2021
بهترین رستوران های دنیا

در سال 2020 به دلیل اوج بیماری کرونا و تعطیلی بسیاری از مراکز از جمله رستوران ها، امتیاز دهی به مراکز و درجه بندی آنها از لحاظ کیفی نیز متوقف شد. اما در سال 2021 و همگام با واکسیناسیون سراسری به مرور مراکز بازگشایی شدند و رستوران ها نیز فعالیت خود را از سر گرفتند.

بسیاری از کشورها توانستند با رعایت پروتکل ها و موازین بهداشتی به مرور به دنیای کار و رقابت برگشته و همه چیز را از سر بگیرند. افراد بعد از گذشت چیزی نزدیک به دوسال و اندی، یاد گرفتند که چگونه در کنار این بیماری به زندگی عادی خود بازگردند. رفتن به مراکز تفریحی و رستوران ها از سر گرفته شد و مردم دوباره به رستوران ها برای صرف غذا مراجعه کردند.

در این بین در اروپا دانمارکی‌ها در عرصه رستوران داری خوش درخشیدند و توانستند عناوین بهترین رستوران‌های جهان را از آن خود کنند. رستوران «نوما» (Noma) در کپنهاگ توانست در سال ۲۰۲۱ میلادی و برای پنجمین بار، در رده‌بندی ۵۰ رستوران برتر جهان، عنوان بهترین رستوران را به دست آورد. این رستوران دانمارکی پیش از این نیز در سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ میلادی صاحب این عنوان شده بود.

به این ترتیب این رستوران دانمارکی به همان رکوردی رسید که پیش از این در اختیار رستوران اسپانیایی El Bulli بود. این رستوران واقع در کاتالونیا با سرآشپز معروفش «فران آدریا» پیش از این ۵ بار صاحب عنوان بهترین رستوران جهان شده بود.

 

رستوران های معروف جهان

 

غذاهایی با طعم جادویی

داوران، رستوران «نوما» را به دلیل دو ویژگی مهم به عنوان بهترین رستوران دنیا در سال 2021 برگزیدند. معیار آنها برای انتخاب بهترین رستوران، غذاهای مبتکرانه و استفاده از مواد اولیه منحصربفرد بود. چراکه مشتریان با هر بار مراجعه به این رستوران با غذایی متفاوت و البته لذیذ روبرو هستند و رنه ردزپی، سرآشپز ماهر آن و تیمش پیوسته در جستجوی مواد غذایی بهتر و حتی غیرقابل پیشبینی و تبدیل آن به غذاهایی زیبا هستند.

رستوران «نوما» در اوایل سال جاری میلادی نیز توانست سه ستاره «میشلن» به دست بیاورد. داوران این رتبه بندی مشهور فرانسوی «ارتباط قوی میان غذاهای این رستوران با طبیعت» و «آشپزی خلاقانه» را از مهمترین ویژگی‌های غذاهای «نوما» توصیف کردند.

فهرست سالانه «۵۰ رستوران برتر جهان» پس از رای دهی داوران یک آکادمی به همین عنوان تهیه می‌شود که گروهی متشکل از بیش از ۱۰۰۰ داور از سرآشپزها و منتقدان غذا گرفته تا رستوران داران و متخصصان آشپزی بین‌المللی را تشکیل می‌دهند.

«آکادمی ۵۰ رستوران برتر جهان» برای انتخاب داوران خود به توازن جنسیتی ۵۰-۵۰ نیز توجه دارد.

پیش از آن، در آخرین مراسم اهدای جوایز به بهترین رستورانهای جهان، این رستوران فرانسوی Mirazur در منطقه مانتون واقع در نزدیکی شهر نیس فرانسه بود که عنوان بهترین رستوران جهان را از آن خود کرده بود.

تنوع منو و کیفیت بالای غذاها

بعد از رستوران نوما که در صدر بهترین ها قرار دارد یک رستوران دیگر دانمارک نیز مقام دوم را دارد و آن رستوران جرانیوم یا گرانیوم واقع در کپنهاگ است. مؤسس این رستوران یک سرآشپز دانمارکی به نام راسموس کوفود می باشد. این رستوران بر روی پشت بام استادیوم ملی فوتبال در Fælledparken واقع شده است. شاید جای چندان لوکسی برای یک رستوران نباشد اما به محض ورود به رستوران گرانیوم درون روشنایی، لاکچری بودن و مدرنیته به خوبی درک میشود.

در کنار رتبه اول این جدول که در اختیار «نوما» است، رستوران داران دانمارکی امسال توانستند جایزه ارزشمند دیگری را نیز دریافت کنند. رونی مورتنسن، سرآشپز معروف رستوران «جرانیوم» هفته گذشته برندۀ جایزه «بوکوس نقره‌ای» در کنکور جهانی آشپزی شد.

بسیاری از گردشگرانی که به اسپانیا سفر کرده اند، معتقدند این کشور سرشار از خوراکی های لذیذ و مقوی است که با مزه های متنوع پاسخگوی هر نوع ذائقه‌ی می باشد. راز خوشمزگی غذاهای اسپانیایی در سادگی، تازگی و طبیعی بودن‌شان است. رستوران «آسادور اتکسباری» واقع در آتکسوندوی اسپانیا هم به دلیل طعم بی نظیر غذاهایش در لیست بهترین رستوران های جهان قرار دارد.

 

رستوران نوما دانمارک

 

معروفترین رستوران های دنیا

علاوه بر رستوران های نام برده شده تعدادی دیگر از رستورانهای نام برده شده توسط شرکت انگلیسی William Reed Business Media تهیه و در مجله انگلیسی «رستوران» منتشر شده است. این رتبه بندی یکی از رقبای اصلی «میشلن» فرانسه است که به ارزیابی کیفیت غذای رستوران‌ها می‌پردازد.

رستوران «مرکزی»، لیما، پرو

«Disfrutar»، بارسلون، اسپانیا

رستوران «فرانتزن»، استکهلم، سوئد

«میادو»، لیما، پرو

رستوران «اودت»، سنگاپور

«Pujol»، مکزیکو سیتی، مکزیک

رستوران «The Chairman»، هنگ کنگ

«Den»، توکیو، ژاپن

رستوران «Steirereck»، وین، اتریش

رستوران «دون خولیو»، بوینس آیرس، آرژانتین

«موگاریتس»، سن سباستین، اسپانیا

رستوران «لیدو ۸۴»، برشیا، ایتالیا

«الکانو»، گتاریا، اسپانیا

رستوران «A Casa Do Porco»، سائوپائولو، برزیل

«Piazzo Duomo»،آلبا، ایتالیا

رستوران «ناریساوا»، توکیو، ژاپن

رستوران «Diverxo»، مادرید، اسپانیا

 

https://mag.zigocamp.com/post/3363
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *