سفر به آبگرم‌های‌ سرعین-قسمت دوم

مجله زیگوکمپ » سفر به آبگرم‌های‌ سرعین-قسمت دوم
سفر به آبگرم‌های‌ سرعین-قسمت دوم
آبگرم

حتما بارها نام چشمه‌های آبگرم سرعین را شنیده‌اید. چشمه‌هایی جوشان که از دل زمین می‌آیند و با خود مواد معدنی شفادهنده‌ای برایمان به ارمغان می‌آورند. سالیانه بسیاری از افرادی که به دنبال درمان بیماری‌های عصبی، رماتیسمی، مفصلی، پوستی و غیره هستند راهی این آبگرم‌ها می‌شوند. در مطلب قبلی زیگوکمپ بخشی از معروف‌ترین آبگرم‌های سرعین را معرفی کردیم. در بخش دوم به سراغ تعدادی دیگر از این آبگرم‌ها رفتیم

آبگرم قهوه خانه همت ممتاز ۱

این آبگرم در حیاط قهوه‌خانه‌ی همت سرعین واقع شده و اهالی آن را اشاغی قهوه سوئی ‌‌‌‌می‌نامند.
آبگر‌‌‌‌می‌ با ظاهری تقریبا تیره و ترش مزه در میان حیاط قهوه خانه ممتاز قرار دارد که دارای کلرو، بیکربنات، کربنات، پتاسیم، منیزیم و سدیم و PH ۶ ؛ و دمای ۴۷ درجه سانتی گراد ‌‌‌‌می‌باشد.

محتویات این آب گرم برای تسکین بیماری‌ها و دردهای دست و پا مفید است.

آبگرم قهوه خانه همت ممتاز1

آبگرم معدنی قهوه خانه یعقوب- ممتاز۲

در جنب قهوه‌خانه همت سرعین (ممتاز۱ ) آبگر‌‌‌‌می‌داخل قهوه خانه یعقوب با دو حوضچه روباز وجود دارد که به آبگرم قهوه‌خانه یعقوب معروف است و دارای دوش، حوضچه کلر، رختکن سنگی و… است. دورتا دور این آبگرم دیوار کشیده شده و از فضای قهوه خانه جدا شده است.
آبگر‌‌‌‌می‌با دمای ۴۳ درجه سانتی گراد و آبی ترش مزه و تیره رنگ ‌‌‌‌می‌باشد. ترکیبات مهم آن عبارتند از: کلرور، بیکربنات و منیزیم، سدیم و پتاسیم.

چشمه گوز سویی (آب چشم)

چشمه‌ای با آبی اسیدی و بی‌بو و گس مزه با دمای تقریبی ۲۱ درجه سانتیگراد در این شهر است که میزان آبدهی آن بسیار پایین است. در کف حوضچه آن دو نقطه وجود دارد که از آن‌ها مقدار قابل توجهی هوا و گاز کربنیک خارج ‌‌‌‌می‌شود.
در این آب، کلسیم و بیکربنات وجود دارد و معروف است که برای بهبود بیماری‌‌‌‌های چشمی ‌مفید است.

آبگرم چشم آب

آبگرم ژنرال (جنرال)

آبگرم ژنرال نیز مانند دیگر چشمه‌‌‌‌های سرعین در کف دره قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۰۰۰ متر است. آب این آبگرم ‌‌‌‌کمی‌ترش و بی رنگ است و دمایی در حدود ۴۳ درجه سانتی گراد دارد و ترکیبات آن سولفات بی‌کربنات، کلرور و پتاسیم، منیزیم، کلسیم و سدیم، و PH اسیدی است.
گفته ‌‌‌‌می‌شود در خلال جنگ جهانی اول که آذربایجان به دست روس‌ها اشغال شده بود، یک ژنرال روسی در زمان در اقامتش در سرعین برای درمان جراحات خود از این آب گرم استفاده کرده و به همین دلیل این آبگرم، ژنرال نام گرفته است.

ترکیبات موجود در آب این آبگرم برای بهبودی دردهای عضلانی و روماتیسمی ‌‌‌‌‌می‌تواند موثر باشد.

آبگرم ژنرال

آبگرم پهنلو ( پهن‌سو )

شرقی‌‌‌ترین و پست‌‌‌ترین آبگرم سرعین ، آب گرم پهنلو یا پهن سو است و آبی نیمه اسیدی با دمای تقریبی ۴۳ درجه سانتیگراد با رنگی متمایل به سبز ‌‌‌‌‌دارد که از چشمه‌ای همیشه جوشان و در ارتفاع ۱۹۵۰ متری از سطح دریا حاصل ‌‌‌‌می‌شود.

حوض این آب گرم روباز است و امکاناتی نظیر رختکن مسقف، ۶ عدد دوش آبگرم‌، حوضچه کلر، سرویس بهداشتی و غرفه لوازم بهداشتی و آرایشی را داراست.
در چند سال اخیر با انتقال آب به این استخر، علاوه بر افزایش حجم آن، میزان دمای آب افزایش یافته و به همین دلیل این چشمه از گرم‌‌‌ترین چشمه‌‌‌‌های آب گرم سرعین به حساب ‌‌‌‌می‌آید .
آب گرم پهنلو تنها میزبان آقایان است و برای ورود اطفال باید بلیت تهیه کنید.

آبگرم پهنلو پهن سو

آب چشمه پهنلو جزو آب‌‌‌‌های کلرو بیکربنات سدیم است و ترکیباتی چون کلرو، سدیم، پتاسیم و سولفات دارد.
افرادی که از بیماری‌‌‌‌های اعصاب ‌و دردهای مفصلی رنج ‌‌‌‌می‌برند، آب گرم این چشمه برای تسکین دردشان موثر خواهد بود.

آبگرم ساری سو

آبگر‌‌‌‌می‌ با جریان دایمی ‌ولی متغیر در فصل‌‌‌‌های مختلف سال، که در مرکز شهر سرعین قرار دارد. “ساری “در زبان ترکی به معنای “زرد” و “سو” به معنی “آب” است و از این جهت ساری سو نامیده ‌‌‌‌می‌شود.

آبگرم ساری سو

رسوبات املاح معدنی سبب شده تا سنگ‌‌‌‌های اطراف آن زرد رنگ شود و آب نیز از لابه لای سنگی این چنین ‌‌‌‌می‌جوشد و به نظر آبی زرد رنگ از آن بیرون ‌‌‌‌می‌آید.
آبگرم ساری سو، آبی تقریبا زرد متمایل به سبز رنگ دارد که بودار و طعم‌دار است. ترکیبات موجود در این آبگرم شامل سولفات، کلرور، بیکربنات و سدیم، پتاسیم و منیزیم است.

بانوان ‌‌‌‌می‌توانند شب‌ها به این آب گرم بروند چون برخلاف آبگرم گاومیش گلی، سار سو همیشه شب ها برای بانوان مهیا شده است. دمای آب در حدود ۴۷ درجه سانتیگراد است و در جهت بهبود بیماری‌‌‌‌هایی چون دردهای عضلانی، مفصلی و روماتیسمی ‌مفید است.

مجتمع آبدرمانی ایرانیان

در ورودی شهر، مجتمع آبدرمانی ایرانیان را می‌بینیم. استخر این مجتمع ۴۵۰ متر است و براساس نظرات کاربران در سایت‌های مختلف، یکی از تمیزترین‌ها در سرعین به شمار می‌رود. دو سالن مجزای مردانه و زنانه دارد و سیستم جمع‌آوری بخار باعث می‌شود خیلی گرم نباشد و دید مختل نشود.

مجتمع آبدرمانی ایرانیان

مجتمع آبدرمانی ایرانیان، چندین جکوزی دارد و سونا و وجود دو سرسره مخصوص بزرگسالان و کودکان باعث شده عنوان مجتمع تفریحی هم به آن داده شود. عصرهای جمعه این مجتمع خیلی شلوغ است.

مجتمع آبدرمانی شهر آفتاب

کمی که از سرعین دور شویم به مجتمع آبدرمانی شهر آفتاب می‌رسیم. این مجتمع آبدرمانی در دره سلامت، معروف به دره پهنلو قرار گرفته.

مجتمع آبدرمانی شهر آفتاب

فاز اول آن در چهار طبقه، بخش‌های مختلفی دارد؛ بخش‌هایی مثل استخر بزرگسالان، سونای خشک و بخار، تونل آب سرد، جکوزی، شهربازی، کافی‌شاپ و استخر خصوصی. فاز دوم آن هم در دست ساخت است.

https://mag.zigocamp.com/post/663
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *